W Schronisku dla Nieletnich w Chojnicach realizuje się system wychowawczy ze szczególnym uwzględnieniem działań diagnostycznych oraz zabezpieczających nieletniego do potrzeb postępowania sądowego.
W schronisku prowadzi się oddziaływania wychowawcze ukierunkowane na rozpoczęcia procesu resocjalizacji.
W procesie resocjalizacji uwzględnia się udzielanie nieletniemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, terapeutycznej i psychiatrycznej.
Schronisko zwykłe jest przeznaczone dla nieletnich umieszczonych w schronisku na podstawie art. 46 ust. 1 i art. 95 ust. 2 ustawy dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700).
Praca wychowawcza w schronisku zwykłym jest ukierunkowana na uzyskanie wszechstronnej diagnozy nieletniego, wskazanie kierunków oddziaływania oraz rozpoczęcie procesu resocjalizacji.
Schronisko o wzmożonym nadzorze wychowawczym jest przeznaczone dla nieletnich:
- umieszczonych w schronisku na podstawie art. 46 ust. 2 ustawy dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700);
- umieszczonych w schronisku na podstawie art. 240 ust. 5 ustawy ustawy dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700);
- których postawa lub zachowanie podczas pobytu w schronisku dla nieletnich zwykłym zagraża bezpieczeństwu schroniska, w tym osób w nim przebywających, i którzy wymagają wzmożonych oddziaływań wychowawczych i terapeutycznych.
Praca wychowawcza w schronisku o wzmożonym nadzorze jest ukierunkowana na uzyskanie wszechstronnej diagnozy nieletniego, wskazanie kierunków oddziaływania oraz rozpoczęcie procesu resocjalizacji, oraz w szczególności na:
- eliminowanie przyczyn zachowań agresywnych;
- indywidualizację procesu resocjalizacyjnego, z możliwością czasowego ograniczenia kontaktów z grupą wychowawczą;
- określeniu szczególnego porządku dla poszczególnych grup wychowawczych, oddziałów szkolnych i grup warsztatowych.
Zadania schroniska realizowane są przez:
- zintegrowaną działalność wychowawczą, opiekuńczą, edukacyjną i oddziaływania terapeutyczne;
- wspomaganie indywidualnego rozwoju nieletniego;
- przygotowanie nieletnich do pracy zawodowej;
- organizowanie udziału nieletnich w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym, rekreacyjno-sportowym placówki i środowiska;
- współdziałanie z nieletnimi i ich rodzicami, organami społecznymi, ośrodkami pomocy społecznej, właściwymi organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz innymi osobami.
Cele i zadania wychowawcze realizowane są przez wszystkich pracowników placówki.
Każdy pracownik SdN w Chojnicach przestrzega praw nieletnich i odpowiednio do zajmowanego stanowiska bierze udział w ich resocjalizacji oraz jest dla nich pozytywnym przykładem.